Dotacje na rozpoczęcie działalności… cz.2. (projekty kończą się w 2020)

rozpoczecie dzialalnosci

Wzięłam się ostro za pisanie kolejnej porcji porad dotyczącej uzyskiwania dotacji na rozpoczęcie działalności. Około godziny analizowałam swoje pliki z tym związane. Przejrzałam listę tzw. operatorów. Są to różne instytucje wybierane w ramach konkursów, które realizują udzielanie wsparcia. Właśnie u jednego z nich ja otrzymałam dotacje. Przejrzałam listę i zauważyłam, że wszystkie konkursy kończą się w 2019. Zadzwoniłam więc do Punktu Informacyjnego Funduszy Europejskich i wymęczyłam cierpliwego Pana pytaniami o daty i terminy. Przeczytajcie.

Regionalny Programu Operacyjny Województwa 2014-2020 kończy się.

Może słyszeliście, że jest coś takiego jak Regionalny Programu Operacyjny Województwa 2014-2020 albo Program Polska Wschodnia. Pewnie hasła obiły się o uszy.

Spróbuję możliwie upraszczając wyjaśnić o co chodzi. Jest taki wielki projekt wydawania w Polsce Funduszy Europejskich na lata 2014-2020. W ramach tego wielgachnego projektu pieniądze są dzielone poprzez:

  • 6 krajowych programów operacyjnych (np. Program Polska Cyfrowa) zarządzanych przez Ministerstwo Rozwoju
  • oraz 16 programów regionalnych zarządzanych przez Urzędy Marszałkowskie
  • i jeszcze Programy ramowe Unii Europejskiej (np. Erasmus).

W 2020 kończy się projekt i w 2021 zacznie się realizować nowy wielki plan wydawania pieniędzy z funduszy unijnych. Z tego co mi mówił doradca, to będzie on zaplanowany na lata 2021-2028. W roku 2020 będą kończyć, rozliczać się i podsumowywać Oznacza to, że niewiele będzie się dziać. Pytałam tylko o dotacje bezzwrotne. Z pożyczkami jest inaczej.

Nie do końca rozumiem współpracę Urzędu Marszałkowskiego z Urzędem Pracy. Doradca wyjaśniał ogólnie, że UP rządzi się swoimi prawami/konkursami i w tej chwili tam są większe szanse na wsparcie finansowe.

Zapytałam o możliwości uzyskania dotacji na rozpoczęcie działalności w roku 2019-2020. Dowiedziałam się, że w ramach tych 16 programów w województwie dolnośląskim i prawdopodobnie w pozostałych są marne szanse dla osób po 30. roku życia. Po prostu wyczerpały się środki i nie są już organizowane nowe konkursy. Chyba, że się porozliczają i okaże się, że coś zostało, to jeszcze w 2020 może coś ogłoszą (będzie wiadomo późną jesienią 2019). Czasem odbiorą komuś dotacje i pieniądze wracają. Czasem w konkursie na 35 porcji finansów do wygrania tylko 31 spełnia warunki i w puli zostają pieniądze.

Planujesz rozpoczęcie działalności? Są dobre wiadomości

Dobra wiadomość jest taka, że jeśli ktoś jest z obszarów wiejskich to w LGD wciąż są ogłaszane nowe nabory. LGD, która obejmuje mój region właśnie niedawno ogłosiła nowy nabór. Warto się więc nimi zainteresować. Dla przypomnienia LGD to Lokalne Grupy Działania. Ich działania ukierunkowane są na rozwój, integrację i pielęgnowanie wartości obszarów, których dotyczą.

Zapytałam więc konsultanta dodatkowo o młodszych. Pan powiedział, że będą jeszcze konkursy dla osób przed 30. rokiem życia, ale w ramach Programu Wiedza Edukacja Rozwój. Jest to jeden z 6 programów operacyjnych. Będą mogli także uzyskać wsparcie z Urzędów Pracy.

Martwy okres

W 2020 i 2021 będzie taki trochę martwy okres jeśli chodzi o uzyskanie dotacji na rozpoczęcie działalności. Powiedziano mi, że podobnie było w 2013-2014. Bo… zanim się rozliczą, podsumują, przygotują na nowe akcje, to trochę potrwa.

Wygląda na to, że albo trzeba się naszperać, naszukać i nakombinować, żeby jeszcze znaleźć coś dla siebie z resztek programu na 2014-2020. Można się teżdobrze przygotować i zacząć wyszukiwanie w 2020. Powinno się jednak zakładać, że pieniądze najwcześniej można mieć pod koniec 2020 albo raczej w 2021.

Mniej więcej na jesień otrzymują w urzędach plany na kolejny rok. Doradca w rozmowie powiedział mi, żebym zadzwoniła do nich w listopadzie tego roku. Dopiero wtedy będzie prawdopodobnie mi mógł już dokładnie powiedziećczy coś ogłoszą w 2020.

Jest czas na przygotowania

W moim województwie, w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego 2014-2020, dla osób po 30. roku życia nie ma w tej chwili i nie będzie w 2019 konkursów na otrzymanie dotacji na rozpoczęcie działalności 🙁 . W 2020 też szanse są nikłe.

Wszystkie te informacje oznaczają, że jeśli jesteśmy po 30-tce to trzeba:

  1. Zadzwonić w listopadzie do Urzędu Marszałkowskiego i jeszcze popytać o plany na ostatni rok tego wielkiego projektu. Może a nuż coś się znajdzie.
  2. Trzeba już teraz dzwonić do swojego miejscowego Urzędu Pracy. Pytać należy o nabory na wsparcie na rozpoczęcie działalności ich wymagania (bycie bezrobotnym, bycie zgłoszonym bezrobotnym itp.)
  3. Trzeba odnaleźć swoją Lokalną Grupę Działania i pytać o ich konkursy i wymagania. Jeśli ktoś mieszka na wsi, albo planuje przeprowadzkę, to wszystko może uda się zgrać odpowiednio w czasie.

Linki do instytucji, w których trzeba szukać programów i odpowiedzi oraz ich opisy znajdziecie w poście o dotacjach od kuchni – część pierwsza.

Podsumowaniom nie ma końca

W zależności od sytuacji mamy albo czas na przemyślenia albo musimy działać i na bieżąco, gorąco planować. Nie możecie absolutnie po tym moim wpisie uznać, że to koniec świata, bo się program kończy. W kolejnych wpisach, nad którymi już pracuję znajdziecie pełno porad. Razem przygotujemy się na konkurs!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *