Przetestowałam firmy hostingowe pod kątem zielonych w temacie! Oto wyniki.

test firm hostingowych dla zielonych

Postawienie strony to często najbardziej przerażająca część dla chętnych do działania w sieci. Postanowiłam sprawdzić, czy każdy zielony może mieć swoją stronę internetową. Staram się temat ten możliwie ułatwić swoim odbiorcom, dlatego pomęczyłam firmy hostingowe pytaniami o to, czy ich usługa jest kompleksowa i czy wykonają za mnie część techniczną stawiania strony www i ile to kosztuje. Zachęcam do zapoznania się z wynikami.

Firmy hostingowe – co to jest

Firmy hostingowe to spółki, które wynajmują nam przestrzeń na dysku. Płacimy im za to, żeby nasza strona internetowa, która jest skomplikowanym systemem sprzężonych plików, miała swoje miejsce w sieci. Tam później wszystko się zapisuje, tam mamy pocztę mailową i kopie zapasowe.

Oferty firm hostingowych różnią się od siebie i zawierają całe mnóstwo dodatków, w związku z czym ciężko porównać ich propozycje. Szczególnie ciężko, jeśli jesteśmy zieloni w tym temacie.

Hosting brzmi przerażająco…

Sprawy związane z firmami hostingowymi, techniczną stroną budowania stron i tego typu stricte informatyczne zagadnienia mi samej sprawiłyby trudności, ale mam to szczęście, że mogę wyręczyć się mężem i z możliwości tej chętnie korzystam 🙂

…, ale firmy hostingowe to wiedzą.

Odkąd piszę bloga, nieustannie zaskakuje mnie miły fakt: mianowicie wiele usług jest dopasowywanych pod użytkowników bez fachowej wiedzy. Tak naprawdę prowadzenie tego bloga jest prostsze, niż to, na co się nastawiłam zanim zaczęłam 🙂

Dobrym przykładem jest np. Canva, w której tworzę proste grafiki na potrzeby mojego biznesu pasywnego. Każdy, w kilka minut, stworzy w niej ładny projekt.

Tak też jest z firmami hostingowymi. Nie oferują usług dla informatyków, firm i programistów, tylko dla każdego!

Pomyślałam ostatnio, że skoro namawiam do budowania własnych biznesów online i stron internetowych, to temat firm hostingowych też powinnam zgłębić i załatwić to tak, żeby nie zniechęcał on gotowych do tworzenia w sieci nie informatyków 🙂

Tak też zrodził się pomysł na małą prowokację wśród firm hostingowych w 2019:

Wysłałam maila do kilku hostingodawców o takiej treści:

Dzień dobry,
chcę prowadzić swoją stronę www na WordPressie. Nie za bardzo znam się na stawianiu stron, sprzężaniu z serwerami itp. Czy można u Państwa wykupić usługę polegającą na ustawieniu hostingu, ale razem z połączeniem WordPressa z serwerem? Jeśli tak, to ile by to kosztowało i jakie (na dzień dzisiejszy) byłyby koszty w późniejszych latach? Chciałabym, aby ktoś wszystko poinstalował i sprawił, żebym mogła zalogować się do WordPressa i już w nim działać. Albo, żeby ktoś poprowadził mnie za rękę podczas tych instalacji i łączenia wszystkiego razem (domeny, hostingu i WordPressa). Proszę o odpowiedź, czy u Państwa właśnie takiej pomocy można oczekiwać? Dziękuję.

Wysłałam go do: OVH.PL, ZENBOX.PL, HOME.PL, LOKOZ.COM, LH.PL, NAZWA.PL

Później prowadziłam z nimi jeszcze wymianę mailową, próbując upewnić się, że ich usługa naprawdę skończy się podaniem mi loginu i hasła do mojego WordPressa.

Zupełnie inaczej wyglądałby taki test i zupełnie inny byłby wynik, gdybyśmy analizowali firmy hostingowe na potrzeby stron obciążonych już większą ilością wejść. Podkreślam więc, że analizowałam tylko najniższe pakiety na potrzeby stron, które dopiero będą zjednywać sobie czytelników i odwiedzających.

Hosting w LOKOZ.COM

LOKOZ.COM/PL  – tu zaczynałam, cena na początek była atrakcyjna, ale po pół roku chcieli chyba 100 zł, co poruszyło mnie do przejrzenia innych ofert i NAZWA.PL skusiła mnie promocją. Ponadto kilka razy, na chwilkę, coś było nie tak. Strona nie działała. Dostawałam wtedy takie informacje:

Witam,
Jest globalny problem z siecią OVH, czekamy na naprawę. Serwery działają ok, problem jest tylko z połączeniem.
Pozdrawiam

Bazują na poniżej wymienionym OVH. W Lokoz.com można było mieć tylko jedną stronę. Mają minusa, bo można się z nimi skontaktować tylko poprzez formularz na stronie. Wysłałam formularzem wiadomość i… do dziś czekam na odpowiedź. W dzisiejszych zawodach odpadli jeszcze w przedbiegach. Nie polecam.

Hosting w OVH.PL

OVH.PL – zainteresowałam się nimi, bo polecało go kilku autorów, czytanych przeze mnie blogów. Niestety w OVH też posługują się jedynie formularzem. Lubię mieć sprawy w wysyłanych mailach, nie ufam formularzom, dlatego tak narzekam. Ale wysłałam do nich wiadomość. Tego samego dnia przyszła automatyczna odpowiedź, której po prostu nie rozumiem:

Formularz kontaktowy jest udostępniany dla nowych klientów OVH, którzy nie posiadają utworzonego konta w naszym systemie. W celu uzyskania wsparcia w zakresie posiadanych przez Państwa usług prosimy o kontakt z poziomu Panelu Klienta OVH na stronie…

Nie chcę wydzwaniać. Lubię załatwiać takie sprawy mailami. Nie będę szukać kontaktu do nich, ani panelu klienta, ani dochodzić o co im chodzi. Nikt się nie zainteresował moim pytaniem. Nie mogę napisać, że nie polecam, ale po prostu nie wzięli udziału w moich zawodach 🙂

Hosting w NAZWA.PL

NAZWA.PL – tu przeniosłam stronkę z lokoz.com, dali mi trzy lata gratis. Potem będę się na nowo zastanawiać 🙂 Ich oferta na pewno jest profesjonalna technicznie – mąż Wojtunik potwierdza 🙂 Mogę mieć u nich kilka stron na jednym koncie. Generalnie wszystko działa jak trzeba, a wsparcie – pierwsza klasa. Jeśli chodzi o odpowiedź na moją podpuchę mailową, to też się spisali.

Mają w ofercie serwer WordPress Cloud BASIC. W pierwszym roku jest to koszt 5,88zł netto, a po roku cena standardowa to 200zł netto. Tutaj jest pełny cennik pakietów WordPress Cloud – https://www.nazwa.pl/cennik/cennik-wordpress-cloud/

Potwierdzili, że wspierają instalację aplikacji i pomagają w przekierowaniu domeny. A ja potwierdzam, że faktycznie prowadzą za rękę w każdej sprawie. Instrukcje, które od nich otrzymywałam były bardzo precyzyjne.

Hosting w HOME.PL

Generalnie podpadli 🙂 Poza automatycznym potwierdzeniem, że otrzymali maila, był tydzień ciszy. Przysłali mi ofertę na wykonanie prostej strony opartej o szablon za 1700zł z informacją, że będą mi udzielać porad technicznych przez 3 miesiące od odebrania przeze mnie tej strony. A mi zupełnie nie o to chodziło 🙂

Jak już zalogujecie się do WordPressa to po kilku kliknięciach będziecie mieli gotową stronę opartą o szablon i pozostanie jej wypełnienie tekstami i zdjęciami, więc tego typu oferty nie są warte uwagi.

Mają też minusa, bo po pierwsze wymagają podania numeru telefonu w formularzu, a po drugie, bo zadzwonili, mimo, że wyraźnie zaznaczyłam w mailu do nich, że w grę wchodzi jedynie kontakt mailowy 🙂 Ale Pani była uprzejma, więc zapominamy o tym 🙂

Poza tym, że w zasadzie nie odpowiedzieli na żadne pytanie z maila, to ich ceny w kolejnych latach są dość wysokie. Miałam styczność z home.pl w pracy i do jakości usług nie można się przyczepić, tylko te ceny…

Hosting w ZENBOX.PL

Ta firma zaskoczyła mnie najbardziej. Konkretna osoba wysłała mi wyczerpującego maila szybciej, niż ich automat potwierdził mi otrzymanie wiadomości! Reklamują się jako hosting bez zmartwień i takie są moje odczucia po rozmowie z nimi, bo przypominam, że moje testowanie tych firm hostingowych polegało na dręczeniu ich mailami z pytaniami typu: a co to, a po co, a czy ktoś pomoże itd.

Dokładnie zrozumiano opisaną przeze mnie potrzebę. Koszt ich hostingu to 20 zł/miesięcznie lub 159 zł/rocznie za pakiet zenbox 5k. Ich pakiety uzależnione są od ilości wejść na stronę. Zaczynamy więc od najtańszego i dopiero jak ta liczba przekroczy 5 000 użytkowników miesięcznie to wskakujemy na wyższy pułap opłat, co bardzo mi się spodobało.

Napisali mi wprost, że instalacje WordPressa wykonają bez opłat, czyli dostanę, co chciałam 🙂

Mają zachęcająco przygotowaną zakładkę migracja, gdyby ktoś potrzebował się do nich przeprowadzić ze swoją istniejącą już stronką. https://www.zenbox.pl/migracja.html

Hosting w LH.PL

Na pewno warto ich wziąć pod uwagę. Odpowiedzieli w zasadzie od razu i później cierpliwie odpowiadali na wszystkie pytania o najprostsze i oczywiste dla nich rzeczy. Opłaty to: 50 zł netto w pierwszym roku i 100 zł netto w każdym kolejnym roku odnowienia, więc oferta cenowo jest mocno konkurenycjna. Pani, z którą korespondowałam potwierdziła, że po całej konfiguracji podeśle mi linka do WordPressa i będę mogła działać!

Na Facebooku prowadzą grupę wsparcia z WordPressa dla początkujących: https://www.facebook.com/groups/wordpresspl/ , a moja wymiana mailowa zdecydowanie wykazała, że wspierają i rozumieją potrzeby początkujących.

Nie mogę potwierdzić stabilności ich usług, ale zaryzykowałabym 🙂

Moje wrażenia i ranking firm hostingowych

Oceniałam wybrane firmy hostingowe głównie pod kątem zrozumienia potrzeb początkujących i zielonych w tematach hostingowych. Wyniki prawdopodobnie byłyby inne, gdyby było to przeprowadzone na potrzeby zaawansowanych graczy 🙂

Moje podsumowanie wygląda następująco:

Wygrali: ZENBOX i NAZWA.PL i LH. Te trzy firmy polecam dla zielonych. Każdy zielony się z nimi dogada i załatwi sobie WordPressa na własnej domenie, gotowego do działania. Zenbox zapowiada się świetnie do współpracy, ale w porównaniu do dwóch pozostałych zwycięzców przegrywa cenowo, no i nie ma programu partnerskiego. LH ma za to ciekawie przygotowany program partnerski i cenowo wygrywa w kolejnych latach, okazali się też bardzo wyrozumiali.

Firma hostingowaCena netto
za 1. rok
Cena netto
za kolejny rok
Program
partenrski
ZENBOX159,00159,00Brak
NAZWA.PL5,88200,00Jest 
LH50,00100,00Jest

NAZWA.PL  łączy wszystkie cechy: przygotują za Ciebie wszystko od A do Z; cena nie jest wygórowana i zachęca bardzo w pierwszym roku do spróbowania swoich sił w sieci, hosting jest profesjonalny i daje wiele możliwości, jak już się rozkręcimy i będziemy wymagali więcej.

NAZWA.PL ma swój program partnerski. Jeśli ktoś po przeczytaniu tego porównania firm hostingowych, zdecyduje się na ich usługi to będzie mi miło, jeśli poda w formularzu rejestracji Panelu Klienta mój nick:

KVT

Partner, w tym wypadku ja 🙂 zyskuje różne zniżki i dodatki w zależności od tego, w przypadku zamówienia której usługi został wykorzystany nick. Każdy z Was po zarejestrowaniu się również może w ten sposób zyskiwać!

LOKOZ i OVH kłopotliwi są od samego początku, a HOME.PL sprawia wrażenie firmy nieodpowiedniej dla zielonych i jest u nich drogo.

Myślę, że pomogłam Wam wyłonić najlepszego hostingodawcę i sprawa skonfigurowania domeny, hostingu i WordPressa nie będzie Was już blokować przez założeniem bloga, czy też innej strony internetowej.

EFEKT MA BYĆ TAKI, ŻE WYBIERACIE SOBIE DOMENĘ, FIRMA HOSTINGOWA WSZYSTKO USTAWIA I LOGUJECIE SIĘ DO WRODPRESSA, ABY ZACZĄĆ TWORZYĆ SWOJĄ STRONĘ, SWOJEGO BLOGA. TAK TO MA DZIAŁAĆ I TAK DZIAŁA!

Czy cel został osiągnięty?

Moim celem było wymaltretowanie firm hostingowych pytaniami, które niektórzy, po prostu, wstydzą się zadać. Chciałam tym ośmielić niektórych z Was i zachęcić do rozpoczęcia własnych biznesów online. Mam nadzieje, że mi się to udało. To, co jeszcze mogę polecić na początek to: załatwienie domeny, hostingu i WordPressa razem w jednej firmie. Ułatwi to sprawę. Wybierzcie domenę, firmę i działajcie! Aha, no i koniecznie napiszcie jak poszło 🙂

3 Replies to “Przetestowałam firmy hostingowe pod kątem zielonych w temacie! Oto wyniki.

  1. Cześć wszystkim,
    na tą chwilę posiadam 12 stron internetowych, które systematycznie rosną w liczbie odwiedzających. Do każdej z nich używam hostingu od Bluehost. Najlepszy hosting z jakim do tej pory pracowałem, a pracowałem ze wszystkimi podanymi powyżej. Super tania oferta a na dodatek niesamowicie wydajny i sprawny hosting.
    Naprawdę polecam, link do Bluehost: https://bit.ly/2L7wOFX

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *