Jak dbać o bloga? Lista czynności serwisowych.

jak dbac o bloga

Dziś odpowiem na pytanie: jak dbać o bloga? Pisanie bloga nie ogranicza się do samego pisania. Mam tu na myśli bloga bardziej poradnikowego, niż z serii tych o życiu. Dzisiejszy wpis to lista czynności serwisowych, które należy regularnie wykonywać przy swoim blogu.

Jak dbać o bloga? Dlaczego blogi się eksploatują?

Blogi, których autorzy zaniechali swoich postanowień i piszą bardzo rzadko lub wcale nie publikują już tekstów i nie zaglądają w zakątki strony, szybko się starzeją. Informacje szybko stają się nieaktualne, daty sprzed kilku lat odstraszają poszukujących informacji internautów, a odsyłacze do nieistniejących stron ostatecznie pogłębiają kataklizm na stronie.

Kilka poniższych punktów nie tylko pomoże utrzymać czytelników, ale poprawi naszego bloga w oczach Google. Nazwałam tych kilka punktów, będących odpowiedzią na pytanie jak dbać o bloga, listą czynności serwisowych. Strony www pracują na siebie i można powiedzieć, że wpisy się trochę zużywają, podobnie jak części w samochodzie, a to sprawia, że ich przydatność maleje.

Jak dbać o bloga? Jak trzeba go serwisować, żeby hulał na najwyższych obrotach? Zapoznajcie się z poniższą listą.

1. Najważniejsze. W kółko czytaj swojego bloga.

Trochę niczym artysta Wodecki, który co występ odśpiewywał „Pszczółkę Maję”, należy w kółko przerabiać swój materiał, czyli czytać swojego bloga do znudzenia. Zdziwić się można, ile wpisy wymagają poprawiania.

Mnie to odrobinę przygniotło po około ośmiu miesiącach blogowania, kiedy to jeszcze, tak naprawdę, nie za wiele miało się co na nim zestarzeć 🙂 Ale chciałam, żeby każde zdanie było nienagannie aktualne i miałam nieodpartą pokusę poprawienia wszystkiego na raz. Tak się nie da 🙂 Trzeba to po prostu robić regularnie i już. Ilekroć siadałam do poprawek, okazywało się, że to jest jak niekończąca się opowieść.

Ponadto, zmieniamy czasem zdanie – normalna sprawa, ale jeden wpis z drugim powinien być spójny, więc najlepiej skreślić w starych wpisach zdania, które nie są już prawdą. Nadaje to autentyczności i jest fair wobec czytelników. Wymazujemy wtedy lub skreślamy część wpisu i piszemy dlaczego to zrobiliśmy. Zmiany okrasić należy datą i blog zadbany, że mucha nie siada 🙂

Dodatkowo takie wielokrotne czytanie swoich wpisów pozwala na lepsze odsyłanie czytelnika od wpisu do wpisu. Często czytając wpisy na blogu zaczynamy łączyć fakty i stwierdzenia, dzięki czemu odpowiednio odsyłamy czytelnika do rozwiniętych szczegółowo myśli w innym wpisie i nie powtarzamy się niepotrzebnie.

Dla przykładu:

Czytam stary wpis, w którym poruszam temat szczegółowo opisany w najnowszym poście na blogu. Pisząc ten stary nie miałam do czego odesłać, ale teraz dobrze jest to zrobić.

2. Jak dbać o bloga? Styczniowe przypomnienie!

Proponuję w styczniu każdego roku ustawić sobie przypomnienie i przeczytać wszystko, co się ma na stronie. W nowym roku można odnaleźć sporo nieaktualnych danych. Niektórzy zmieniają we wpisach i tytułach po prostu rok z 2018 na 2019. To już zależy od wpisu, ale często ma to sens, bo informacje są wciąż aktualne. Zabieg ten z całą pewnością poprawia naszą pozycje w wyszukiwarce. A jeśli jakiś wpis jest naszą mocną publikacją (zbiera sporo wejść), to zmieniamy w nim datę na bieżącą i ewentualnie dopisujemy najnowsze informacje. A tutaj znajdziecie jeszcze więcej wskazówek zwiększenia ilości wejść na bloga bez wydawania pieniędzy.

Dla przykładu:

Mamy na blogu wpis o 10-ciu najbardziej popularnych zawodach w roku 2018 w Polsce, który napisaliśmy po analizie wielu danych. Wpis jest bardzo popularny. Zmieniamy w nim datę na 2019 i powtarzamy research (badanie i przeglądnie informacji na dany temat). Uzupełniamy listę popularnych zawodów albo ją zmieniamy. A jeśli zmian jest sporo – tworzymy nowy wpis i tamten odsyłamy do najnowszego.

3. Linki i odsyłacze

Często odsyłamy na blogach czytelników do innych swoich wpisów, do innych stron, a ponadto często umieszczamy pliki do pobrania. Fajnie, jak w komentarzach, ktoś podpowie, że odsyłacz jest już nieaktualny, ale jako gospodarze powinniśmy sami o to zadbać. Sprawdzajmy aktualność stron, do których odsyłamy i przeglądajmy rozdawane pliki i informacje.

To się opłaca!

Takie skrupulatne podejście do działań w sieci opłaca się na 100%. Google przecież nie osiada na laurach. Wciąż pracują nad algorytmami, które nas pozycjonują. Są to coraz bardziej zaawansowane rozwiązania i tylko rzetelnie wykonane publikacje będą poważnie traktowane i przesuwane na wierzch. Autentyczność to podstawa podstaw!

A jeśli trafiłeś na ten wpis, to na pewno zainteresuje Cię także moja lista pełna porad edycji wpisu na bloga, czyli – jak przygotować tekst do publikacji – zapraszam.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *